Bazna grupa ili filogenetska baza – u filogenetici – je je usmjeravajuća baza (ili korijen) ukorijenjenog filogenetskog stabla ili kladograma. Termin se može strožije primijeniti samo na čvorove koji su uz korijen ili se labavije primjenjuje na čvorovima za koje se smatra da su u blizini korijena. Svaki čvor na stablu odgovara kladusu; tj. kladus C može se opisati kao bazni unutar većeg kladusa D ako je njegov korijen izravno povezan s korijenom D. Izrazi duboko razgranavanje ili rano razgranavanje imaju slično značenje.
Iako moraju postojati dva ili više jednako baznih kladusa koji izviru iz korijena svakog kladograma, oni se s mogu jako razlikovati u taksonomskom rangu. Znači najniži taksonomski rang odgovarajućih kladusa treba biti ispod višerengiranih; najviši rangovi trebaju biti isti (pod pretpostavkom da su rangirani). Primjer može biti red Amborellales, u kojem je jedan bazni kladus jedna jedina postojeća vrsta (koja je ujedno i jedini živi predstavnik reda. Drugi (neobrađeni) sestrinski bazni kladus ima oko 250.000 vrsta. Ako je C bazni kladus unutar D koji ima najniži rang od svih baznih kladusa unutar D. Naprimjer, C može biti rod, a drugi bazn i kladus(i) može/mogu imati viši rang potporodice ili porodice. 'C' 'se može opisati kao bazni takson tog ranga unutar grupe D.
Veliki majmuni, naprimjer Gorilla je bazni rod potporodice Homininae, dok je Pongo bazni rod porodice Hominidae. Oba bazna kladusa imaju najviši rang potporodice, tj. Homininae i Ponginae. Koncept ključna inovacija podrazumijeva određen stupanj povezanosti evolucijske inovacije i diverzifikacije.[1][2][3] Veća diverzifikacija kladusa može biti povezana i sa kolonizacijom nove kopnene mase, posebno ako je veća ili manje konkurentna od kopnene mase predaka. Međutim, takva korelacija ne čini jedan slučaj predvidljivim, tako da se predačka obilježja ne smiju pripisati članovima baznog kladusa manje bogatog kladusa bez dodatnih dokaza.[4][5][6][n 1]
Općenito, kladus A je bazniji od B, ako je B podgrupa sestrinske grupe sa A ili sameA. Odnosno, na donjem dijagramu su oba bazna kladusa br. 1 i 2 više bazni nego nebazalni kladus br. 1, što je zauzvrat bazmiji nego nebazni kladusi br. 2 i 3. U velikim skupinama, termin "bazni" može se slobodno koristiti u značenju "bliže korijenu nego velikoj većini", a u tom kontekstu može se pojaviti i terminologija poput "vrlo bazna". Jezgarni kladus je on aj koji predstavlja sve osim baznog/baznih najnižeg ranga unutar većeg kladusa, npr. bazne eudikotiledone.
<ref>
;
nije naveden tekst za reference s imenom Jenner2006
Greška kod citiranja: <ref>
oznake postoje za grupu pod imenom "n", ali nije pronađena pripadajuća <references group="n"/>
oznaka, ili zatvarajući </ref>
nedostaje